Jaki plecak na survival lub na dłuższe wyprawy?

Wybór plecaka outdoorowego uzależniony jest od charakteru wyprawy i wielkości niezbędnego ekwipunku. Jeśli wybierasz się w góry na kilka dni z zamiarem nocowania w schronisku, spakujesz wszystko co niezbędne do 30-45 litrowego plecaka. Przy nieco dłuższej wyprawie z noclegiem pod namiotem (survival, harcerskie biwaki i obozy), rozmiar plecaka zwiększa się do 60-80 litrów. Odpowiednio dobrany plecak zapewnia sprawny i komfortowy marsz, dlatego naprawdę warto jest w niego zainwestować. Przygotowując się na wypad survivalowy potrzebujesz plecaka przetrwania, czyli takiego, który pomoże ci przetrwać w terenie przez najbliższe 72 godziny. Kompozycja plecaka survivalowego musi być bardzo dobrze przemyślana, gdyż musi znaleźć się w nim wszystko co niezbędne (namiot, śpiwór, karimata, koc NRC, narzędzia pionierskie, odzież, kosmetyki i akcesoria oraz woda i pożywienie), zachowując jednocześnie nieduże gabaryty plecaka, aby sprawnie się przemieszczać w terenie. Idealnie do tej roli nada się plecak wojskowy taktyczny, który w końcu został zaprojektowany do zadań specjalnych dla żołnierzy. Dlatego też, jeśli masz duszę trapera, lubisz gry terenowe i militaria, plecaki wojskowe to coś dla ciebie.

Plecak TXR olive
Plecak TXR olive. fot. kirys.pl

Co koniecznie powinien posiadać plecak?

Idealne plecaki podróżne są lekkie, wodoodporne (lub wyposażone w ochraniacz przeciwdeszczowy), łatwe w czyszczeniu, wytrzymałe a przede wszystkim komfortowe w użytkowaniu i funkcjonalne. Podczas wielogodzinnej lub wielodniowej wędrówki liczy się każdy gram dźwigany na swoich plecach, dlatego obowiązkowymi elementami plecaka są pas biodrowy i pas piersiowy, które przy odpowiedniej regulacji odciążają kręgosłup. Na funkcjonalność plecaka wpływa system zapięć z dwu-suwakowym zamkiem błyskawicznym, pozwalający dostać się sprawniej do wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu pakowanie i rozpakowanie odbywa się znacznie szybciej. Plecak powinien posiadać zewnętrzne kieszenie, ponieważ pozwalają na lepszą organizację plecaka i łatwiejszy dostęp do podręcznych rzeczy. Kolejny istotny element to troki kompresyjne służące do zmniejszenia gabarytów plecaka, dzięki czemu przechodzenie pomiędzy drzewami czy zaroślami jest mniej problematyczne. Dobrze, gdy plecak posiada profilowanie na plecach i system wentylacji, które wpływają znacząco na komfort podczas marszu, gdyż amortyzują wstrząsy i odprowadzają wilgoć. Jednokomorowy plecak musi być zakończony ściągaczem, który będzie zapobiegał przemieszczaniu się ładunku. Plecak taktyczny nie powinien posiadać zbędnych, wystających elementów, które mogą utrudnić marsz w terenie (np. zaczepiając o gałęzie), dlatego powinien być jak najbardziej prosty i praktyczny.

Plecak TXR mud-cam
Plecak TXR mud-cam. fot. kirys.pl

Regulowane elementy i miejsca na przyczepienia dodatkowych elementów

Absolutną podstawą zapewniającą komfort użytkowania jest regulowany pas biodrowy, pas piersiowy i szybko wypinane regulowane szelki. Te elementy odpowiedzialne są za personalizację plecaka, czyli odpowiednią regulację i dostosowanie do swojej sylwetki i wzrostu. Plecak należy wyregulować w taki sposób, aby większość ciężaru spoczywała na biodrach a nie na barkach. Regulację należy zacząć od pasa biodrowego, szelek a na końcu pasa piersiowego i jego pozycji na szelkach. Plecak musi być wygodny i funkcjonalny. Za funkcjonalność odpowiada m.in. system troczenia MOLLE, czyli układ taśm, który daje możliwość przyczepienia dodatkowych sakw czy kieszeni na zewnątrz plecaka jak i cięższych lub dłuższych elementów, które nie zmieściłyby się wewnątrz. Praktycznym akcesorium są karabińczyki, które także pozwalają przyczepić dodatkowe elementy, jednak te nieco mniejsze.

Więcej o torbach i plecakach taktycznych: http://przeglad-turystyczny.pl/sprzet/460-torby-i-plecaki-militarne

Liczne kieszenie i schowki

Zewnętrzne kieszenie, zwłaszcza boczne lub na wysokości pasa biodrowego to praktyczne miejsce na wodę i małe przekąski, mapę czy latarkę. To duży plus, bo możesz z łatwością dostać się do podręcznych rzeczy bez potrzeby zatrzymywania się i zdejmowania plecaka. Plecaki survivalowe posiadające podział na komory, schowki pod klapą plecaka oraz liczne kieszenie pozwalają na lepszą organizację i łatwość odnajdywania mniejszego ładunku jak rzeczy osobiste, dokumenty czy akcesoria. Plecak posiadający ukryte schowki doceni każdy aktywny podróżnik czy traper, ponieważ taka organizacja plecaka zmniejsza ryzyko zguby cennych lub małych rzeczy.

Plecak Cadet mud-cam
Plecak Cadet mud-cam. fot. kirys.pl

Jakość wykonania plecaka survivalowego ma kluczowe znaczenie

Wybierając się w góry czy na survival, plecak musi być wodoodporny i wykonany z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na uszkodzenia oraz zmienną temperaturę. Regulowane elementy plecaka zakończone są klamrami z plastiku. Przy zmianie temperatur bądź przy upadku, niskiej jakości klamry są bardzo podatne na uszkodzenia, a jak zostało wyżej wspomniane, regulowane elementy to podstawa. Będąc w terenie od twojego plecaka z odpowiednim ekwipunkiem w dużej mierze zależy twoje przetrwanie, dlatego nie możesz pozwolić na to aby do środka plecaka dostała się woda, pękła klamra, popsuł wodzik w zamku błyskawicznym czy rozerwał się materiał. Jeśli więc oszukujesz plecaka do zadań specjalnych, sprawdź ofertę plecaków w sklepie militarnym tj. kirys.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *